Nie istnieją domowe sposoby na żylaki nóg, które skutecznie usuwałyby zmiany. Jednocześnie jednak domowe wspomaganie leczenia jest bardzo ważne w terapii. Bez sięgania po środki apteczne i właściwej pielęgnacji żylaki będziesz miał dłużej lub nie uda Ci się ich zniwelować. Dowiedz się więcej!
Żylaki a ucisk
Jedną z podstawowych metod walki z żylakami jest stosowanie środków działających mechanicznie, dotykowo – uciskających. Należy jednak wiedzieć, że nie chodzi o obcisłą odzież ani ciasne buty. W rzeczywistości ciasne obuwie i odzież mogą pogorszyć stan osoby chorej bądź doprowadzić do powstania żylaków u kogoś, kto ma predyspozycje, np. genetyczne.
Udaj się do specjalisty, by dobrał rozmiar i stopień ucisku medycznych podkolanówek lub pończoch uciskowych do Twojej sylwetki oraz rodzaju i obszaru zmian żylnych.
Preparaty na żylaki z apteki
W terapii żylaków stosuje się środki farmakologiczne trzech rodzajów:
- leki na obrzęki nóg bez recepty i na receptę w postaci tabletek do połykania. Właściwe substancje czynne to diosmina, escyna, trokserutyna, hesperydyna, dobesylan wapnia, wyciągi z: kasztanowca, ruszczyka,
- maści, żele i kremy na żylaki. Są to środki działające miejscowo i łagodzące ból, obrzęk. Ułatwiają przepływ krwi w żyłach, dzięki czemu żylaki maleją,
- zioła na żylaki. One również mogą mieć działanie przeciwobrzękowe, a przy okazji przeciwzapalne. Udrażniają i wzmacniają żyły. Przykładowe zioła to wyciąg z kasztanowca, kwiat nagietka, liść oczaru, koszyczek arniki.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock