Nie do końca jest pewne czy kobieca miłość do metamorfoz doprowadziła do rozwoju usług związanych z poprawianiem urody, czy może sprytni marketingowcy od lat rozniecają w kobietach potrzebę zmian. Pewne jest to, że jednym z ważniejszych zawodów związanych z kreowaniem wizerunku jest fryzjer. Pan i władca naszych głów, a raczej tego, co na nich dumnie nosimy. Niezależnie czy nożyczki dzierży pani Basia z zakładu fryzjerskiego w małym miasteczku czy wystylizowany Ludwik z eleganckiego salonu w centrum Wielkiego Miasta, od nich zależy wygląd naszego odbicia w lustrze.
Istotą mody jest ciągła zmiana. Niemalże co pół roku światowi kreatorzy mody ukazują światu nowe, często pełne ekscentrycznych rozwiązań kolekcje. Dotyczy to nie tylko mody, ale i branży fryzjerskiej. Podczas pokazów haute couture na wybiegach królują surrealistyczne konstrukcje, w których zamknięte są modelki. Na ich głowach też często znajdują się przedziwne kompozycje, jakie raczej nie nadają się do noszenia na co dzień… Można nie zgadzać się do końca z szalonymi wizjami artystów fryzjerstwa, lecz jednego nie można im odmówić – fachu, jaki posiadają w dłoniach.
Niezależnie jakie wariacje fryzjer tworzy na głowach swoich klientek, to swoją naukę zaczynał od podstaw. Dziesiątki godzin spędzonych na trenowaniu czesania, analizowaniu linii cięć, liczne eksperymenty – czasem na własnych włosach – które nie zawsze kończyły się powodzeniem, ale pozwalały na wyciągnięcie wniosków. To właśnie praktyka i ciągłe zdobywanie doświadczenia pozwoliły wielu fryzjerom na osiągnięcie mistrzostwa w swoim fachu.
Fryzjerstwo to profesja, której trudno nauczyć się w domu. Choćby nie wiem jak bardzo utalentowany był uczeń, aby solidnie zgłębić tajniki władania nożyczkami, najlepiej udać się do szkoły kształcącej w tym kierunku. W programie nauczania młodych adeptów sztuki fryzjerskiej istotna jest nie tylko praktyka, ale i teoria dotycząca struktury włosa, jego właściwości i doboru odpowiedniej pielęgnacji. Cały program zajęć znajdziesz na http://atutszkola.pl. Jednak nauka w technikum, szkole zawodowej lub na kursie zawodowym to dopiero początek. Aby nadążyć za zmieniającymi się trendami w świecie fryzur, każdy fryzjer powinien śledzić aktualnie panujące tendencje. Okazji do tego jest sporo – wystarczy śledzić kalendarz fryzjerskich targów i festiwali, gdzie prezentują się najlepsi mistrzowie nożyczek z Polski i z zagranicy.
To nie ważne czy jesteś fryzjerem z niewielkiego miasteczka, wykonującym głównie trwałe ondulacje dla starszych pań (o których wiesz wszystko), czy designerem fryzur w znanym salonie. Najważniejsza jest pasja, którą masz w sobie i radość z pracy jaką wykonujesz!
4 thoughts on “Rzemieślnik czy kreator?”