Lata 30
Przez kryzys gospodarczy w 1929 roku, moda w latach 30 była tzw. modą niedoboru, ubrania były skromne i coraz częściej zaczęto sięgać po sztuczne tkaniny. W tamtych latach popularność zdobyły nylonowe rajstopy, skupiano się, żeby stylizacje były przede wszystkim funkcjonalne i wygodne. Spotkać można było np. proste eleganckie swetry, garsonki czy żakiety.
Polska moda dla kobiet przesiąknięta była kwiatowymi wzorami, długość sukienek zazwyczaj sięgała połowy łydki. W tamtym czasie kobiety ponownie zachciały podkreślać swoją talię, w czym pomagało optyczne poszerzanie ramion za pomocą buf czy motylkowych rękawów.
Jeśli chodzi o damskie fryzury, to były one krótkie, włosy najczęściej sztucznie falowane a najpopularniejszym kolorem był platynowy blond.
Popularnością cieszyły się również wszelakie dodatki, kapelusze, rękawiczki, torebki czy pończochy, które latem zamieniane były na krótkie białe skarpetki.
Lata powojenne, rok 1945-1947
Polska moda po zakończeniu II wojny światowej była modą kryzysową i oszczędnościową. Z początku ten temat nie był poruszany, ludzie mieli ważniejsze sprawy na głowie, niż to jak wyglądają. Najczęściej spotkać się było można z prostotą w strojach, garsonkami i grubymi wełnianymi pończochami, które były łatane ręcznie. Kobiety nosiły turbany chroniące je przed wszędobylskim kurzem i pyłem zniszczonej stolicy.
Jednak już kilka miesięcy później, polska moda zaczęła istnieć jako temat w przestrzeni publicznej. Pojawiały się pierwsze magazyny modowe, a na mieście spotkać można było ogłoszenia przy budkach, które zajmowały się mani i pedicure’em.
Nastąpił czas przeróbek, gdzie ubrania szyte były z niepotrzebnych firanek, zasłon, obrusów, ręcznie wykonane filcowe kwiatki jako ozdoby do butów. Najczęściej wykorzystywanym materiałem był tani jedwab wiskozowy.
Nadsyłane do Polski charytatywne paczki w jakimś stopniu ratowały sytuację, rzadko można było znaleźć w nich sukienkę, ale przysłane szlafroki lub podomki nadawały się do przerabiania na proste sukienki. Kobiety przerabiały także wojskowe torby na torebki dla własnego użytku.
Polska moda w czasach PRL-u
Nowa władza zburzyła nadzieje Polaków na prawdziwy rozkwit modowy. Powstał wymóg noszenia skromnego i aseksualnego ubioru. Bluzki zapisane były po samą szyję a biodra poszerzane, głowa spłaszczana beretem lub kaszkietem.
Co jakiś czas w witrynach sklepów pojawiały się suknie i płaszcze wycenione na kilka tysięcy złotych, na które nikt nie mógł sobie pozwolić.
Przetrwały prywatne zakłady krawieckie, do których chodziło się jednak z wcześniej wykupionym materiałem zakupionym w państwowym handlu, starano się tuszować biedę. Wciąż popularną praktyką było domowe przerabianie ubrań i donaszanie pozostałych rzeczy jeszcze sprzed wojny.
Stroje zapewniane przez państwo były słabej jakości i w smutnych, niewyróżniających się kolorach.
Bikiniarze i kociaki
Czyli nowe pokolenie, które już w roku 1955 nie chciało dostosować się do wymogów jakie tworzyła polska moda PRL-u. Z początku były to określenia negatywne, bikiniarzami nazywani byli młodzi mężczyźni uwielbiający wszystko, co amerykańskie i powiązane z jazzem, kociakami natomiast były ich partnerki. Dziewczyny lubiły spódnice z koła, obcisłe sweterki, kolorowe wzorzyste bluzki, włosy zaczesane w koński ogon. Z dodatków popularne były okulary przeciwsłoneczne i mocny makijaż oczu.
Narracją PRL-u było potępienie takiego sposobu ubierania, uważano, że jest to moda burżuazyjna, które jest niewygodna i niepotrzebnie stwarza sztuczne potrzeby.
Lata 90
Lata 90 zdominowane zostały przez luźne spodnie i dżins. Z powodu braku zasobów polska moda nie była aż tak widowiskowa w tamtym czasie jak np. w Stanach, ale niektóre trendy się powtarzały. Popularne były buty na koturnach i luźne, kolorowe ubrania, najczęściej kupowane na bazarach. U kobiet królowały spodnie z wysokim stanem w połączeniu z krótkimi bluzkami.
W obecnych czasach, pomimo oczywistych sezonowych trentów, przemysł odzieżowy jest rozbudowany na taką skalę, że każdy może znaleźć coś pod siebie, nie przejmując się brakiem dostępności jakiegoś kroju czy wzoru, w tym celu niezastąpione są sklepy internetowe np. mostrami.com/pli, gdzie znajduje się szeroki wybór sukienek. Także nie dziwi fakt, że wracają trendy z wcześniejszych lat, chociażby kwiatowe wzory czy luźne dżinsowe spodnie.