Śmierć bliskiej osoby to bardzo trudne doświadczenie dla całej rodziny, a także znajomych. Nie obejdzie się jednak bez dopilnowania wszelkich formalności, które pozwolą na przygotowanie zmarłego do ostatniej drogi. Jednym z elementów, o który trzeba zadbać, jest odpowiednio dobrany ubiór. Jak właściwie wybrać odzież do pochówku?
Odzież pogrzebowa – czym powinna się charakteryzować
Odzież pogrzebowa powinna być odświętna, stonowana i elegancka. Przyjmuje się, że mężczyzn ubiera się w garnitury, kobiety zaś w garsonki. Najczęściej wybiera się ubrania w kolorze czarnym, ale nie jest to obowiązek. Garnitur zmarłego mężczyzny może być granatowy, szary, ciemnozielony, a nawet beżowy. U kobiet można połączyć ciemną spódnicę z jasną bluzką.
Warto wziąć pod uwagę preferencje zmarłej osoby. Nierzadko przed śmiercią bliskie osoby informują rodzinę, jak chcą, aby wyglądał ich pogrzeb, w tym – w co mają zostać ubrane. Ostatnią wolę należy uszanować także w kwestii ubioru.
Jeśli zaś zmarło dziecko bądź nastolatek, zazwyczaj stawia się na odzież w jasnych barwach, która wyraża niewinność. Pomocą w fachowym doborze odzieży pogrzebowej służy również zakład pogrzebowy, którego ofertę można znaleźć na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/.
Dodatki do ubioru – czy można je stosować?
Zarówno do odzieży do pochówku wybieranej dla zmarłego mężczyzny, jak i zmarłej kobiety, można dobrać dodatki. Jest to nawet wskazane, w końcu odświętny, elegancki ubiór obejmuje również elementy dodatkowe, takie jak krawat czy spinki do mankietów, szal bądź apaszkę, a nawet rękawiczki.
Zastosowanie dodatków ma również znaczenie praktyczne. Szalem, apaszką czy rękawiczkami w przypadku zmarłej kobiety, można zakryć np. zmienione chorobowo miejsca. Chodzi o to, aby widok zmarłej bliskiej osoby nie był traumatyczny dla rodziny, która uczestniczy w pogrzebie. Podobnie rzecz się ma z dobieraniem dodatków do garderoby mężczyzn.
Najczęstsze problemy w odbieraniu odzieży i obuwia
Śmierć potrafi znacząco odcisnąć swoje piętno na ciele zmarłej osoby. Ciało staje się zmienione przez chorobę lub na skutek wypadku. Zmarli zazwyczaj sprawiają wrażenie chudszych i mniejszych. Zapada się im twarz, ciało robi się wiotkie. Można na nim dostrzec ślady powstałe po wyniszczającej chorobie lub blizny czy zaszyte rany, które są wynikiem wypadku.
Odzież ma za zadanie ukryć takie ślady. Rodzina, która przynosi ubranie wcześniej noszone przez zmarłego, może potrzebować pomocy w jego dopasowaniu. Najczęściej bowiem ubiór jest zbyt luźny. Inaczej dzieje się z butami, ponieważ stopy zmarłych bywają mocno opuchnięte, przez co obuwie jest z kolei za ciasne. Z tego względu warto zwrócić się o pomoc do pracowników domu pogrzebowego.
Pamiętajmy o tym, że uwzględnienie woli zmarłego bądź dobór odzieży pogrzebowej do charakteru, preferencji i najczęściej noszonych elementów garderoby za życia, to wyraz szacunku. Zwracajmy zatem uwagę nie tylko na kolory, ale i pozostałe wspomniane elementy.