Białe drobinki osypujące się na włosy oraz odzież to problem, z którym przyszło zmierzyć się wielu z nas. Suchy łupież jest jednak najłagodniejszą postacią łupieżu i jego wyleczenie jest stosunkowo proste. Dowiedz się, jak pozbyć się łupieżu domowymi sposobami.
Łupież – przyczyny powstawania suchego łupieżu
Naturalnym środowiskiem występowania grzyba Malassezia jest nasza skóra głowy. Jednak w wyniku oddziaływania różnych czynników, grzyb ten może się namnażać, co z kolei prowadzi do gwałtownego namnażania się naskórka, który obumarły opada w postaci suchego łupieżu. Bezpośrednią tego przyczyną jest zaburzone pH skórhy głowy, a zaburzenia takie mogą z kolei pojawić się przez zaburzenia hormonalne, nieprawidłową pielęgnację skóry głowy, przez stres, nieprawidłową dietę czy choroby autoimmunologiczne.
Jak pozbyć się łupieżu?
Rozpoczynając walkę z łupieżem, należy sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy, który zwalcza drożdżaki, odpowiedzialne za zmiany. Większość szamponów przeciwłupieżowych posiada także inne cenne właściwości – skutecznie nawilżają one skórę głowy, jednocześnie regulując produkcję sebum, wyrównują pH skóry głowy, a także niwelując stany zapalne. Dzięki temu ich stosowanie przynosi szybkie i długotrwałe efekty. Aby jednak faktycznie długo się utrzymywały, należy wdrożyć profilaktykę przeciwłupieżową.
Domowe sposoby na łupież – jak zapobiegać powstawaniu łupieżu?
Wraz z wdrożeniem leczenia łupieżu profesjonalnymi kosmetykami, warto także wesprzeć się naturalnymi metodami. Do najskuteczniejszych domowych sposobów zaliczamy płukankę wodą z octem jabłkowym. Płukankę taką otrzymamy po połączeniu szklanki wody z jedną łyżką octu jabłkowego. Dobrze sprawdza się także napar ziołowy z tymianku, który wykazuje właściwości grzybobójcze.
Po wyleczeniu łupieżu należy wdrożyć profilaktykę. Głowę należy myć odpowiednio często, by nie dopuszczać do znacznego przetłuszczania się skóry. Szampon i odżywkę do włosów dokładnie spłukujemy, nie używamy także odżywki bez spłukiwania. Starajmy się stosować jak najmniej kosmetyków do stylizacji – najlepiej zostawmy je na specjalnego okazje. Warto ograniczyć także zabiegi stylizacyjne, takich jak prostowanie włosów czy kręcenie ich na lokówce, a do suszenia włosów wybierajmy chłodniejsze powietrze.
Nieleczony suchy łupież może przekształcić się w łupież tłusty, który jest znacznie trudniejszy do wyleczenia. Dlatego zauważając pierwsze objawy łupieżu, należy jak najszybciej sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy i wprowadzić kilka dobrych dla skóry głowy nawyków.
Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową apteka-leki.pl.