Witamina C jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobory trudno przeoczyć. Zazwyczaj objawiają się obniżeniem odporności oraz zmęczeniem. Niepokojące jest też krwawienie z dziąseł, bóle mięśni i stawów, wolno gojące się rany czy częste przeziębienia.
O odpowiedni poziom witaminy C warto zadbać nie tylko po to, aby poprawić zdrowie i samopoczucie, ale też urodę. Okazuje się, że to Twoja tajna broń w walce z wolnymi rodnikami, naturalny rozświetlasz oraz sprzymierzeniec w wygładzaniu zmarszczek. Nie na darmo producenci kosmetyków stosują ją jako drogocenny składnik kremów.
Wiedząc o wszystkich pozytywnych właściwościach witaminy C, staraj się uzupełnić swoją dietę w produkty, które ją zawierają. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ ludzki organizm nie ma zdolności do samodzielnego jej wytworzenia. A utrzymywanie odpowiedniego poziomu witaminy jest ważne dla prawidłowej budowy kości, wzmocnienia naczyń krwionośnych czy w profilaktyce chorób serca.
Warzywa i owoce bogate w witaminę C
Witamina C naturalnie występuje w wielu warzywach i owocach. I paradoksalnie nie tylko w cytrusach! Oprócz cytryn, pomarańczy i grapefruitów bogatym jej źródłem są dzika róża, rokitnik, jeżówka, brokuł, kalarepa, szpinak, cykoria. Najwięcej witaminy C, bo aż 269 mg znajdziesz w zielonej części pietruszki. Niewiele mniej w czerwonej oraz żółtej papryce. Nie będą też zawiedzeni fani egzotycznych smaków. W Twoim ulubionym mango czy ananasie również nie brakuje witaminy C i innych wartościowych substancji.
Dobra wiadomość jest taka, że z powyższych produktów możesz przyrządzać musy, soki i inne smaczne przekąski, które zaspokajają apetyt, a zarazem są koktajlem zdrowia. Ogranicz jednak ich przetwarzanie, bo najbardziej wartościowe są w swojej podstawowej, surowej wersji.
Gdy potrzebna jest suplementacja
Pomimo tego, że bardziej lub mniej świadomie witaminę C przyjmujesz niemal każdego dnia, to naturalna suplementacja nie zawsze przynosi pożądane efekty. Dzieje się tak dlatego, że nie jesteś w stanie dokładnie oszacować ilości kwasu askorbinowego, jaki przyjąłeś, co jest problematyczne, gdy zalecona zostaje jego konkretna dawka. Ponadto mogą pojawić się zaburzenia wchłaniania i inne czynniki obniżające skuteczność terapii. W takiej sytuacji pomocne okazują się suplementy.
Witamina C pochodząca z połączenia dzikiej róży i jeżówki to jedna z propozycji zawierająca polifenole i dobrze przyswajalna. Można przyjmować ją w formie wygodnych kapsułek. W sprzedaży są też inne preparaty zawierające w składzie kwas askorbinowy – dostępne w postaci tabletek i syropów. Ich przyjmowanie warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Mir Lek.