Jak samodzielnie uszyć maseczkę? Odpowiedzi na to pytanie szuka teraz wiele osób, jako że maseczki potowarzyszą nam w życiu publicznym jeszcze długo. Wbrew pozorom nie jest to trudne i nie wymaga nawet maszyny do szycia. Jaki materiał wykorzystać? Jak uszyć maseczkę wielokrotnego użytku? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.
Wybór materiału do szycia wielorazowej maseczki
Maseczkę do własnego użytku możemy uszyć niemal z każdego dostępnego na rynku materiału, nawet z najzwyklejszej bawełny o gęstym splocie. Jakie powinien spełniać warunki? Musi być wystarczająco gruby, żeby stanowić barierę dla zarazków i zanieczyszczeń, ale na tyle cienki i przewiewny, żeby umożliwiał swobodne oddychanie, tak jak włóknina. Jeśli nie będzie przepuszczał powietrza, znacznie utrudni wentylację powietrza. Bawełna ma jedną istotną zaletę – jest bardzo odporna na częste pranie i prasowanie w wysokiej temperaturze. W przypadku maseczki ochronnej te czynności będziemy wykonywać regularnie, dlatego tak ważne, żeby materiał był wytrzymały. Dobrej jakości, wytrzymałe tkaniny znajdziesz na Pinsola.pl, gdzie możesz kupić najlepszy materiał na maseczki.
Jak krok po kroku uszyć maseczkę wielokrotnego użytku?
Mamy już wybrany materiał, czas skompletować pozostałe akcesoria. Co będzie potrzebne do uszycia maseczki?
- kawałek materiału o wymiarach około 20 x 20 cm,
- dwa kawałki gumki na uszy,
- igła i nitka,
- nożyczki
Pamiętaj o tym, że wymiary są podane orientacyjnie i najlepiej dopasować je do swojej twarzy. Materiały czyste i gotowe. Co dalej?
- W wybranym kawałku materiału zrób zakładki w odległości około 3 cm od siebie (na wzór harmonijki) i zaprasuj je żelazkiem. Zszyj je po bokach.
- Obszyj zewnętrzne krawędzie materiału nicią, żeby nadać kształt maseczce i zabezpieczyć brzegi.
- Zawiń materiał po dwóch zewnętrznych stronach, przełóż gumki przez powstałe w ten sposób zakładki i zaszyj. Przed przeszyciem przymierz maseczkę do twarzy, żeby mieć pewność, że gumy nie będą zbyt luźne.
Jeśli chcesz, możesz wyposażyć swoją maseczkę w drucik, dzięki czemu będzie lepiej wyprofilowana i będzie przylegała do nosa oraz górnej części policzków. Możesz zabezpieczyć drut taśmą izolacyjną. Następnie zaszyj górną część maseczki tak, żeby w powstałej zakładce dało się bezpiecznie umieścić drucik. Chcesz umieścić w swojej maseczce kieszonkę na filtr? Postępuj podobnie jak w instrukcji, ale zamiast jednego kawałka materiału, użyj dwóch i zszyj je ze sobą. Nie zaszywaj powstałej kieszonki z jednej strony, żeby mieć możliwość wymiany filtra. Gotowe.
Samodzielne wykonanie maseczki ochronnej na twarz wcale nie jest trudne. W kilkanaście minut możesz uszyć maseczkę dla siebie lub kogoś bliskiego. Pamiętaj, że sama maseczka nie ochroni Cię przed wirusem. Spełnia głównie rolę bariery mającej uniemożliwić rozprzestrzenianie się drobnoustrojów w trakcie mówienia, kichania czy kasłania. Dlatego warto przestrzegać pozostałych zaleceń bezpieczeństwa i zawsze dbać o wszelkie możliwe środki ostrożności.