Kiedy słyszymy o moherze, przed oczami od razu pojawiają się nam bardzo popularne wśród starszych osób berety. Nie jest to błędne skojarzenie, ale mocno ograniczone. Moher to niezwykle ciepła i miękka wełna, która nie należy także do tanich. Czym się cechuje i gdzie zazwyczaj wykorzystywany jest moher?
Właściwości oraz wykorzystanie moheru
Moher jest bardzo ciepłym i lekkim włóknem, które pozyskiwane jest z kóz angorskich. Od setek lat ze wspomnianego włókna produkuje się wełnę, a z niej kolejno okrycia oraz dodatki. Zalet, jakie posiada moher, można wymienić wiele. Wełna ta jest delikatna, a dzięki bardzo dobrym właściwościom izolacyjnym zapewnia dużo ciepła. Jej włókna są długie, niesamowicie trwałe i połyskujące, co często wykorzystywane jest przez producentów tkanin garniturowych. Co więcej, wełna moherowa jest dość elastyczna, pochłania wilgoć, a farbowanie jej nie sprawia większego problemu.
Moher o cienkim włóknie jest najczęściej stosowany do produkcji swetrów lub akcesoriów. Grubsze włókna natomiast świetnie sprawdzają się jako materiał do wykonania odzieży wierzchniej lub dywanów. Warto wspomnieć o wadzie, którą ma to włókno tekstylne. Jest nią samoistne spilśnianie, które prowadzi do zbijania się włókien w zwartą masę. Aby tego uniknąć, moher łączy się z innymi wełnami, które nie posiadają skłonności do filcowania. Jest to najczęściej kaszmir bądź wełna owcza.
Artykuł powstał przy współpracy z pasmanterią pasnova.pl.
Fot. Shutterstock