Większość osób używa ich codziennie, nie zastanawiając się nad składem czy pochodzeniem. Perfumy, bo to o nich mowa towarzyszą ludzkości od wieków. Każdego roku najbardziej znane marki wypuszczają nowiutkie serie czarujących zapachów, którym nie można się oprzeć. Niektóre informacje na ich temat mogą zaskoczyć niejedną osobę. Te wonne mikstury kryją wiele tajemnic, a kilka z nich poznacie właśnie teraz!
Nuty… w perfumach?
Bardzo często, czytając opisy oraz recenzje perfum, można natrafić na takie określenia jak nuta bazowa czy nuta serca. Niewiele osób wie tak naprawdę, czym są te nuty i nie przykłada do tego większej uwagi. Warto wiedzieć, że każde perfumy składają się z trzech nut zawierających inne składniki. Aromaty poszczególnych nut uwalniane są po pewnym czasie. Tuż po spryskaniu uwalniana jest nuta głowy, po wyparowaniu alkoholu wyzwala się nuta serca, a najdłużej wyczuwalna jest nuta bazy lub głębi.
Tajemnicze składniki
Pojęcia takie jak ambra, piżmo czy cybet nie dla wszystkich są jasne, mimo że bardzo często spotykamy je w składzie perfum. Czym więc są te tajemnicze składniki pochodzenia zwierzęcego? Ambra to nic innego jak wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota wydalana w wyniku niestrawności lub zaparć zwierzęcia. Piżmo pozyskuje się z gruczołów zapachowych piżmowca syberyjskiego. Cybet natomiast to substancja pochodząca z gruczołów żyjącego w Afryce drapieżnika — cywety.
Testery perfum a produkty oryginalne
Na temat perfum krąży wiele mitów, choć niektóre można z łatwością podważyć. Jeden z nich mówi o tym, że testery perfum są lepsze od oryginałów. Panuje przekonanie, że testery mają intensywniejszy zapach dłużej utrzymujący się na skórze. Mit ten bardzo łatwo jest obalić, biorąc pod uwagę ekonomiczny punkt widzenia. Gdyby faktycznie tak było, każdy producent musiałby uruchomić dwie osobne linie produkcyjne — dla oryginałów oraz egzemplarzy testowych. Dodatkowo tester będący próbką nie może składem czy proporcjami różnić się od produktu oryginalnego. Taka sytuacja zostałaby określona jako oszustwo producenta.
Temperatura ciała a zapach perfum
Mało znanym faktem jest to, że temperatura naszego ciała ma ogromny wpływ na odczuwanie zapachu. Już jeden stopień różnicy wystarczy, by te same perfumy na dwóch różnych osobach pachniały zupełnie inaczej. Wniosek jest jeden — ludzkie hormony mogą odmiennie reagować na zapachy.
Świat perfum jest dla wielu osób fascynujący i nie kończy się na kilku wspomnianych ciekawostkach. Używane przez nas wonne mikstury mogą jednocześnie zachwycać, jak i zaskakiwać.
Artykuł powstał przy współpracy z perfumerią internetową Kalaaps.