Stres, zła dieta, skłonności genetyczne – to wszystko może wpływać na pogorszenie naszego stanu zdrowia. Jednym z jego objawów jest podwyższony poziom cholesterolu. Dlaczego powinien nas on zaalarmować i czy tzw. wysoki cholesterol zawsze jest czymś złym? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Poznasz sprawdzone metody jego obniżania i przekonasz się, że włączenie ich do codziennych zwyczajów wcale nie musi być trudne.
Cholesterol – co to właściwie jest?
Cholesterol to związek tłuszczowy niezbędny do budowania błon komórkowych i dbania i powstawanie odpowiedniej ilości hormonów. Warto pamiętać, że to również dzięki niemu w organizmie przyswajana jest witamina D, która rozpuszcza się w tłuszczach.
Co ważne, cholesterol trafia do organizmu na dwa sposoby:
- w większości jest przez niego produkowany samodzielnie,
- jednak około 30% dostarczamy wraz z konsumowaną na co dzień żywnością.
Sprawdzoną metodą na kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi są badania krwi. Otrzymując blankiet z wynikami, zobaczymy jednak dwa różne rodzaje cholesterolu.
- HDL, czyli tzw. zdrowy cholesterol to cząsteczki, które pomagają w transporcie szkodliwych substancji do wątroby. To właśnie tam są one później rozkładane, a następnie wydalane.
- Pod skrótem LDL kryje się natomiast niebezpieczna odmiana cholesterolu, której nadmiar może doprowadzić do pogorszenia kondycji organizmu.
Dlaczego należy utrzymywać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi?
Przede wszystkim dlatego, że nadmiar cholesterolu LDL odkłada się w naczyniach krwionośnych. W ten sposób żyły są „zapychane”, a ich drożność zostaje istotnie ograniczona. Bezpośrednio wpływa to na stopień przepływu krwi i szybkość rozprowadzania jej po organizmie.
Zbyt mała ilość cząstek „dobrego” cholesterolu sprawia, że nie mogą one pomagać w usuwaniu odmiany LDL. Taka sytuacja prowadzi z kolei m.in. do miażdżycy, zaburzeń płodności i rozwoju wielu innych chorób wyjątkowo groźnych dla osób w każdym wieku.
Sprawdzone sposoby na dbanie o poziom cholesterolu
Na szczęście istnieją sprawdzone metody dbania o właściwy poziom cholesterolu całkowitego we krwi. Poznając je, można zwiększyć komfort życia i sprawić, że staniemy się zdrowsi. Oto, o czym warto pamiętać, planując obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
Ruch to podstawa – prowadź aktywny tryb życia
Liczne badania udowodniły, że najlepszym sposobem na zachowanie właściwego poziomu cholesterolu całkowitego we krwi jest regularna aktywność fizyczna. Zamień samochód na rower, a co najmniej raz w tygodniu zaplanuj długi spacer. Już takie nieskomplikowane zmiany sprawią, że poziom cholesterolu będzie miał szansę spaść.
Suplementacja – zioła wsparciem dla zdrowia
W walce o zdrowie pomogą też mieszanki ziół obniżające poziom cholesterolu, takie jak Cholest Gryk. Dzięki wysokiej zawartości karczocha Cholest Gryk ogranicza rozwój cząsteczek cholesterolu LDL. W jego składzie znajdziemy też m.in. jarzębinę, która wpiera działanie naczyń krwionośnych i hibiskus, który pomaga chronić serce. Taka różnorodność to nie tylko gwarancja skutecznego obniżania poziomu cholesterolu, ale też pyszny smak, którym można się cieszyć każdego dnia.
Odpowiednia dieta – postaw na lekkostrawność
Jeśli chcesz obniżyć cholesterol, koniecznie zamień czerwone mięso na drób i ryby. Na dobre zrezygnuj też z wysoko przetworzonej żywności, która jest tak łatwo dostępna w sklepach. Kolejnym dobrym nawykiem będzie wzbogacenie diety o produkty pełnoziarniste, takie jak makarony, ryże i tzw. ciemne pieczywo.
Artykuł powstał we współpracy z polskim producentem ziół i suplementów diety Mir-Lek.